ul. Jasna 85, 95-200 Pabianice, Łódzkie

Rodzaje zbiorników na nieczystości bytowe

zbiorniki bezodpływowe

W przypadkach, kiedy nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej konieczne jest korzystanie z innych sposobów odprowadzania ścieków bytowych. Niektórzy decydują się na zainstalowanie na działce przydomowej oczyszczalni ścieków. Jednakże, aby było to możliwe konieczne jest zachowanie odpowiednich wymiarów podwórka. Rozwiązanie to decyzja o wybudowaniu szamba, czyli zbiornika bezodpływowego. W takim wypadku konieczne jest korzystanie z usług firm asenizacyjnych, zajmujących się wypompowywaniem i usuwaniem nieczystości. W związku z tym lokalizację szamba należy przemyśleć pod kątem bezproblemowego opróżniania. Drugą kluczową decyzją jest wielkość zbiornika.

Zbiorniki betonowe

Zbiorniki betonowe dzielą się na dwa typy. Zbiorniki betonowane na miejscu oraz prefabrykowane. W pierwszym przypadku zaletą jest prowadzenie prac na podstawie indywidualnego projektu, który zakładać może nietypowy kształt czy rozmiar. Szczelność i trwałość takiego szamba zapewnić można przede wszystkim dobrej jakości betonem, o obniżonej nasiąkliwości. Ponadto zbiornik powinien być zabezpieczony specjalnie przeznaczonym do tego celu impregnatem, powłoką bitumiczną lub inną substancją chroniącą przed działaniem wilgoci. Chętniej wybierane są prefabrykowane zbiorniki betonowe. Wynika to z szerokiej oferty rynkowej, za którą idą również rozsądne ceny. Szamba te są trwałe, odporne na korozje i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zaimpregnowane służą przez lata.

Zbiorniki z laminatów

Równie często na rynku znaleźć można prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych. Dużą ich zaletą jest lekkość, ułatwiająca transport i montaż.  Ponadto wykazują one doskonałą odporność na wszelkiego rodzaju żrące substancje chemiczne. Szambo plastikowe zawdzięcza swoją wytrzymałość materiałom, z których zostało wykonane, czyli laminatu poliestrowo-szklanego. Podobnie jak szamba wykonane z betonu i zbiorniki z laminatu są bardzo trwałe.