ul. Jasna 85, 95-200 Pabianice, Łódzkie

Szambo ekologiczne – jak to działa?

Szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne to rozwiązanie, które plasuje się między tradycyjnymi szambami betonowymi, a przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Kiedy działka nie ma przyłącza wodociągowego, rozwiązaniem są właśnie szamba ekologiczne, które są dużo bardziej szczelne i odporne od tradycyjnych rozwiązań tego typu. Szambo ekologiczne to zbiornik bezodpływowy, który nie powinien być mylony z przydomową oczyszczalnią ścieków. To gotowy prefabrykat, który przyjeżdża na miejsce montażu w gotowych elementach. Gromadzone są w nim ścieki, które po przekroczeniu pewnego poziomu muszą być wywiezione pojazdem asenizacyjnym – zasada jest podobna, jak w przypadku szamb tradycyjnych, jednak te nie są zbyt trwałe. Dużym problemem w przypadku zwykłych szamb jest nieodpowiednie uszczelnienie spoin, przez co ścieki wydostają się do gruntu. W rezultacie może to prowadzić do skażenia wód gruntowych.

Rodzaje szamba ekologicznego

W ofertach handlowych znajdziemy dwa rodzaje szamb ekologicznych: z tworzywa sztucznego oraz z betonu. Szamba z tworzywa mają najczęściej przekrój koła z pofałdowanymi ścianami, które zwiększają wytrzymałość. Nowoczesne zbiorniki odznaczają się pełną szczelnością, odpornością na niszczące działanie zmian temperatury i naciski podłoża. Szamba z tworzywa sztucznego są łatwe w transporcie, a ich montaż nie przysparza zazwyczaj większych problemów. Aby zminimalizować ryzyko wysadzania, zbiornik powinien być odpowiednio zakotwiczony w gruncie. Ekologiczne szamba betonowe są również dużo bardziej szczelne niż ich odpowiedniki powstające na miejscu budowy. Prefabrykaty wykonuje się przeważnie z betonu z dodatkami zmniejszającymi nasiąkliwość.

Zalety szamba ekologicznego

Szambo ekologiczne ma sporo zalet. Przede wszystkim jest rozwiązaniem niegroźnym dla otoczenia, oczywiście jeśli zostało zbudowane zgodnie z wymogami. Sprawdzi się ono również w gospodarstwach, kiedy ścieków jest niewiele albo powstają nieregularnie. Taki rodzaj jest niewrażliwy na skład odprowadzanych ścieków i rodzaj preparatów wykorzystywanych do udrażniania kanalizacji. Ponadto sprawdzi się doskonale w trudnych warunkach gruntowo-wodnych, czyli uniemożliwiających odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu, rzeki i na działkach zbyt małych, aby zainstalować w nich oczyszczalnię.